Meyve ve Sebzeleri Nasıl Dezenfekte Etmeliyiz?

Uzmanlar tarafından virüs ve bakterilere karşı en önemli tedbirin hijyene dikkat etmek olduğu belirtilmektedir. Günlük besin ihtiyaçlarımızı karşılamak için marketlerden edindiğimiz meyve ve sebzelerin dezenfekte edilmesi sağlığımız açısından çok önemlidir. Doğru şekilde temizlenmemiş meyve ve sebzeler hastalık risklerini arttırmaktadır. Özellikle Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu dönemde, sebze ve meyvelerin temizliğine daha fazla özen göstermeliyiz. Meyve ve sebzeler mutfağımıza gelmeden önce birçok farklı yoldan geçmektedir. Meyve ve sebzeler; ürün toplama ve dağıtım aşamasında ya da raflarda yer aldıktan sonra kolayca kirlenebilir. Damlacık yoluyla bulaşan virüsler meyve ve sebzelerin üzerine yerleşebilir. Bu nedenle sağlığını korumak için meyve ve sebzelerinin tamamen temizlendiğinden emin olmalısın. Peki meyve ve sebzeler nasıl dezenfekte edilir?

  • Öncelikle meyve ve sebzelerin temizliğinde bulaşık deterjanı vb. kimyasal içerikli temizleme ürünlerinin kullanılması tavsiye edilmez. Bu ürünlerin kullanılması insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu besinleri dezenfekte etmek için uygulanabilecek en güvenilir yöntemler doğal yöntemlerdir.
  • Soyulan meyve ve sebzelerin temizliğine de diğerlerinde olduğu gibi özen göstermelisin. Yıkanmayan kabuklu meyve ve sebzeleri bıçak ile kestiğinde dış kısımdaki mikroplar besinlerin iç kısmına bulaşabilir. Ambalaj içerisinde hazır kesilmiş olarak satılan meyve ve sebzeleri de temizlemelisin. Tüm besinleri yıkadıktan sonra ellerini 20 saniye boyunca bol sabunlu su ile yıkamayı unutmamalısın.
  • Kir, mikrop, bakteri ve virüsleri meyve ve sebzelerden arındırmanın en önemli yolu bol suda yıkamaktır. Besinleri bol su ile yıkamak oluşabilecek hastalık risklerini en aza indirecektir.
  • Meyve ve sebzeleri temizlerken ellerinle iyice ovalamalı ve yüksek basınçlı su kullanmalısın. Hassas yapıya sahip besinleri ise düşük basınçlı su ile iyice yıkamalısın. Besinlerin tüm taraflarının temizlendiğinden emin olmalısın.
  • Meyve ve sebze temizliğinde en çok kullanılan doğal yöntem sirkeli sudur. Suyun içerisine bir ölçü sirke atarak besinleri bu suyun içerisine koyabilirsin. Sirkeli suyun içerisinde 10 dakika beklettiğin meyve ve sebzeleri tekrar saf su ile temizlediğinde dezenfekte işlemini tamamlamış olacaksın.
  • Köklü sebzeler kiri ve toprağı üzerinde tutmaya elverişlidir. Bu nedenle köklü sebzelerin temizliğine daha fazla özen göstermelisin. Yıkama esnasında bir fırça yardımıyla kökün üzerindeki kirleri temizleyebilirsin. Bu tür sebzeleri diğerlerine göre daha bol suda yıkamalısın.

Meyve ve sebzeleri dezenfekte etmenin en önemli yöntemlerini sıraladık. Bu yöntemleri uygulayarak doğru bir temizlik sağlayabilir ve sağlığını koruyabilirsin. Virüse karşı bireysel önlemlerin alınması ve hijyene özen gösterilmesi risk faktörlerini ortadan kaldırıyor. Biz de senin ve sevdiklerinin sağlığını çok önemsiyoruz. Gereken tedbirleri alarak bu süreci güvenli bir şekilde tamamlamayı umuyoruz. Sen evde kal, biz hep yanındayız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir