Ev Temizliğinde 8 Püf Nokta

1. Kağıt Havlu Ve Peçete Kullanın

Tezgahınızı kolayca temizlemek için tezgahınızın üzerinde mutlaka kağıt peçete bulundurun. Kağıt peçeteyi biraz ıslatıp az miktarda deterjan kullanarak tezgahınıza dökülen sosları kolayca temizleyebilir, yıkamak zorunda olduğunuz bezle zaman kaybetmeden işinizi bitirebilirsiniz.

2. Mutfakta Araç Gereç Kullanmadan Önce

Patates ezici veya rende gibi zor temizlenen mutfak araç gereçlerini kullanmadan önce yüzeyi az olacak şekilde yağlarsanız veya sprey yağ kullanırsanız, yemek artıkları yumuşayacağı için işiniz bittiğinizde temizlemek çok daha rahat olur.

3. Sirkenin Kuvveti

Çay makinesi, çaydanlık, fırın içerisindeki teller ya da çelik tencere gibi malzemelerde kalan inatçı lekeleri çıkarmak için sıcak su ve sirke kullanın. Sirke, leke çıkarma konusunda bulaşık deterjanlarından çok daha etkilidir.

4. Halılardaki Kokulara Son!

Özellikle evcil hayvanı olanların en büyük sorunlarından bitmek bilmez olan halıda biriken koku ve tüylerdir. Kokuyu tamamen gidermek için halınıza karbonat dökün. Bir saat kadar beklettikten sonra halıyı süpürün ve silkeleyin farkı göreceksiniz.

5. Görünmeyen Yerlerde Ne Yapılmalı

Yatakların ve koltukların altları herkesin temizlik sorunlarındandır. Bu soruna en büyük çözüm, elektrikli süpürgenin ucuna bir çorap veya kumaş geçirip ulaşılmaz noktaları bu şekilde temizlemek olacaktır. Çorap ya da bir parça kumaş, tozları çekip yatak ve koltuk altlarındaki tozları alacaktır.

6. Diş Fırçasının Etkisi

Eski bir diş fırçasının bir evi temizlemede ne kadar çok işe yarayacağını tahmin bile edemezsiniz. Ayakkabılarınızın tabanını, plastik yüzeyleri, banyo ve mutfağınızdaki mermerlerin aralarını, Çaydanlığın içini ve aklınıza gelebilecek her türlü sıkışmış, kurumuş, çıkmayan inatçı lekeyi eski bir diş fırçası sayesinde kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

7. Buzdolabında Püf Nokta

Buzdolabınızın kapağını kapatmadan koyduğunuz yiyecekler, içecekler saatler içinde dolabın kokusunu kötü şekilde etkileyebilir ve yiyeceği dolaptan çıkarmış olsanız bile koku hem diğer yiyeceklere hem de buzdolabınıza sinebilir. Bunu engellemek için buzdolabınızın en üst bölümüne bir çay tabağı içinde kahve telvesi yerleştirebilir ve bakım olarak da iki ayda bir olacak şekilde bu telveyi yenisiyle değiştirebilirsiniz.

8. Limonun İnanılmaz Etkisi

Çöp kutuları kullanıldıktan bir zaman sonra istenmeyen kokular üretirler. Deterjanlar bu kokuyu çıkarmada az kalabilir. Bunu önlemek için buzluğun içine limon kabuğu yerleştirip üzerini suyla doldurduktan sonra dondurabilirsiniz. Sonra buz küplerini çöp kutunuzun içinde eriyene kadar bekletip ve sonrasında çöp kutusunu suyla durularsanız kötü kokulardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir