Bahçe Temizliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Bahçe Temizliği Ne İçin Yapılır?

Bahçe kullanımı ve göreseli oldukça önemli alanlardır. Çoğu evin bahçesi olmadığı günümüzde bahçeli eve sahip olabilmek özel ayrıcalıktır. Bu güzel alanların gerektirdiği temizliği ve bakımı yapılarak bahçenin güzelliği ve nefes alınacak ortamın fırsatına erişirsiniz. Ancak gerekli olan bakım yapılmadığında bahçeden yararlanabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Bahçeler sizin ve ailenizin vakit geçirebileceği alanlar oldukları için detaylı bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bir bahçenin bakımlı olabilmesinde bahçe temizliğinin önemi çok yüksektir. Bahçeler her mevsimde detaylı bir bakım ve onarıma ihtiyaç duyarlar.

Bahçe Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Bahçelerde çeşitli bitkiler yetiştirilebilmektedir. Kimileri sadece ağaç ve çiçek yetiştirirken kimileri de meyve-sebze yetiştirebilmektedir. Peki, bahçe temizliği yapılırken nelere dikkat edilir? Bitkilerin ihtiyaç duydukları tohum yenileme, ilaçlama ve gübreleme ihtiyacına göre gerekli bakımlar zamanında yapılmalıdır. Ağaçların budanması, bitkilerin etrafında çıkan zararlı otarın temizlenmesi, kuru yaprakların kesilmesi, gerekli düzenlemelerin yapılması oldukça önemlidir. Böceklerin veya zararlı organizmaların bahçede yer almaması için gerekli zamanlarda ilaçlama yapılması gereklidir. Bu sayede bitkilerin görebileceği zararlar engellenmiş olur.

Bahçenin her daim temiz görünebilmesi için çimlerin belirli aralıklarla biçilmesi gereklidir. Özellikle bahar aylarından itibaren çimler çok çabuk uzarlar. Bu nedenle güzel bir görünüm olabilmesi için çimlerin biçilmesi gereklidir.  Bunun yanı sıra kurumuş yaprakların ve zararlı otların tırpan yardımı ile temizlenmesi de gereklidir. Kış aylarında ise yağış sebebiyle kar ve buz kütleleri temizlemek gereklidir.

 

Bahçe Temizliği İçin Gerekli Alet Ve Ekipmanlar Nelerdir?

 .Bahçe temizliğinde kullanılan ekipmanlar kış ve yaz aylarında kullanılan ekipmanlar faklıdır. Genellikle bahar ve yaz aylarında gerekli olan ürünler çim biçme makinesi, tırmık, tırman, çapa, meyve toplayıcı, hortum gibi araçlardır. Kış ve sonbahar ayları için kar küreyiciler, süpürgeler ve püskürtücüler, budama makasları gibi araçlar gereklidir. Her zaman gerekli olan aletler ise süpürge, kürek, bıçak, fırça gibi günlük temizlik ürünlerine ihtiyaç duyulmaktadır.  Bu aletler bahçe temizliğinde sizi çok yormadan işlerinizi halledebilmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir