Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekeleri çıkarması en güç lekelerden biridir. Bazen yemek yaparken ya da yerken üzerimize yağ sıçrayabilir bazı durumlarda bakım yaparken kullandığın yağlar kıyafetine damlayabilir. Bazen de tamir  tadilat gibi işlerle uğraşıyorken motor yağına veya diğer yağlara maruz kalabilirsin. Gündelik yaşamımızda yağ lekesi karşımıza çok çıkar. En sevdiğin kıyafetine, eşyana sıçrayan, bulaşan yağlar moralini bozabilir. Peki yağ lekesi nasıl çıkar sorusuna cevabı nasıl buluruz? Yağ lekesi temizleme yollarını senin için bütünledik…

 

1) Yağ lekesini çıkarmada yapılan en büyük hatalardan birisi ise su ile temizlemedir. Su yağın daha da yayılmasına, etrafa dağılmasına neden olacaktır.

2) Diğer lekelerde olduğu gibi yağ lekesini çıkarmak için en az sürede müdahale edilmelidir. Aksi takdirde lekenin çıkarılmasını zorlaştıracaktır.

3) Bulaşık deterjanı yağ lekesi çıkarırken kullanılan bir yöntemdir. Deterjan ile lekenin üstünde tırnak yardımıyla ovalayabilirsin. Ardından 15-20 dakika sonra yıkama talimatına uygun olarak yıkayabilirsin. Ancak deterjanın içerisindeki kimyasallar sebebiyle bu işlem giysinin rengini değiştirebilir. Beyaz tişörtlerinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

4) Yağ lekesini çıkarmada kullanılan başka yöntemlerden biri de pudradır. Pudrayı lekenin üzerine serptikten sonra temiz bezi lekeli kısmın üzerine serin sonra orta sıcaklıkta ütüyle pudra üstünde uygulama yapın ütü sıcaklığı pudrayı kurutacaktır. Kuruyan pudra yağ lekesini çekecektir. Son olarak giysinin üzerindeki pudra tozunu eski bir diş fırçası gibi fırçalarla temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir