Koronavirüs (Covid-19) nedir nasıl korunuruz?

“Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan koronavirüs, hızlıca yayılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı basın konuşması ile Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının ortaya çıktığını 11 Mart 2020 tarihinde öğrendik. Dr. Mehmet Öz, koronavirüsten korunma yollarını anlattı.”

1. HAYAT TARZI

Uyku: Yeterli uyuduğunuzdan emin olun. 7 saat gece uykusu ideal olacaktır.

Düzenli spor: Gün içinde veya sabahları yarım saat egzersiz yapmaya çalışın.

Temiz hava: Havanın kuru, sıcak olması soğuk algınlığına neden olan virüslerin yayılması için ortam oluşturmaktadır. O yüzden hava nemlendiricisi kullanın.

Hepa filtreleri ve nemlendiriciler havadaki virüs partiküllerinin sayısını azaltır sizin için bir korunma yöntemi olabilecektir.

Meditasyon yapın: Meditasyon yapmak bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardım eder ayrıca rahatlatır.

2. HİJYEN

Darılmaca yok: El sıkışmak yumruk tokuşturma işlemine göre 10 kat daha fazla mikrop aktarır. Eşinize, dostunuza selam verirken sosyal mesafeye uyarak uzaktan selamlaşın darılmaca, gücenmece yok.

Yüzünüze dikkat edin: Koronavirüsler, birçok yüzeyde bazen birkaç gün bazen ise bir haftadan fazla yaşayabilir. Parmaklar 1 saatte onlarca virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarır bu yüzden elinizi yüzünüze, ağzınıza götürmemeye dikkat edin her şey sizin sağlığınız için.

Ellerinizi sürekli yıkayın: araştırmalara göre insanımızın yalnızca yüzde 5’i su ve sabunla 20 saniye el yıkıyor. En az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın. Kolonya gibi alkol oranı yüksek dezenfektanlar kullanabilirsiniz

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir