Aspiratör (Davlumbaz) Nasıl Temizlenir?

En son ne zaman aspiratörünüzün (davlumbaz) altına bakıp filtre temizliğini yaptınız? Eğer uzun bir süredir bunu yapmadıysanız, sizi uyarayım bu hiç kolay olmayacak. Aspiratör filtrelerinin amacı, ocağımızda pişen yemeklerin dumanını süzüp yağı toplamaktır. Filtreler işini iyi yapıyorsa yağlı görünecektir. Zamanla aspiratör filtreleri yemek yağlarından tıkanabilir ve görevlerini yapmayabilirler. Bu nedenle aspiratör temizliği, filtreler periyodik olarak temizlenmelidir.

Aspiratör (Davlumbaz) nasıl temizlenir? sorusunun cevabına geçmeden önce önemli bir hatırlatma; aspiratör filtresini bulaşık makinesinde yıkamanızı tavsiye etmiyoruz, filtreleriniz kararabilir. Çok yağ partükülü var ise bulaşık makinenizin de tıkanmasına da yol açabilir.

Aspiratör (Davlumbaz) Filitresi Nasıl Temizlenir?

Nelere ihtiyacın var ;

 • Sıcak veya kaynar su
 • Bulaşık deterjanı
 • Karbonat
 • Fırça (Aşındırıcı Olmayan)
 • Kağıt Havlu veya bulaşık bezi

Talimatlar

 1. Filtreleri başlıktan çıkarın : Çoğu filtre, kapağın altından kolayca kaydırılıp çıkarılabilmektedir. Filtreyi yukarı itip dışarı kaydırmak için yakalayabildiğiniz bir metal halka vardır.
 2. Bir lavaboya veya kovayı kaynar suyla doldurun : Su ne kadar sıcak olursa, o kadar etkilidir. Musluğunuzdan suyu ne kadar sıcak alabileceğinize bağlı olarak, bu yeterince iyi olabilir. Elektrikli su ısıtıcısında su kaynatıp lavaboya dökebilirsiniz.
 3. Karbonat ve bulaşık deterjanı dökün : Yağdan arındırılmış bulaşık deterjanı ve 1/4 su bardağı karbonat sıcak suya iyice dökün. Su güzel ve sabunlu olana kadar bir fırçayla (elinizle değil, çok sıcak!) karıştırın.
 4. Yağlı filtreleri suya koyun : Yağlı filtrelerinizi suya daldırın. Tamamen su ile örtülü olduklarından emin olun.
 5. Islanmasına izin verin: Filtrelerin 10 dakika sucak suda kalması için bekleyin .
 6. Filtreleri fırçalayın: Suda beklettikten sonra, aşındırıcı olmayan bir fırça ile filtreleri fırçalayın. Ovarken fırçaya daha fazla bulaşık deterjanı ekleyin.
 7. Durulayın ve kurulayın: Filtreleri sıcak suda iyice durulayın ve bir kağıt havlu veya temiz bir bezle kurulayın.
 8. Filtreleri değiştirin ve gerektiği kadar tekrarlayın: Filtreleri tekrar kapağa koyun ve gerektiği kadar tekrarlayın! Filtreleri ayda bir kez temizlemek iyi bir bakım stratejisidir.

Aspiratörünüzün (davlumbaz) dış yüzeyinin temizliği için; temiz bir mikrofiber bez ve duru su ile silebilirsiniz. İnoks kaplı aspiratör (davlumbaz) temizliğinde, temizlik kimyasalları leke bırakabilir veya yüzeyde kararma yapabilir. İnoks aspiratör temizliğinde marketlerde özel temizlik ürünleri satılmaktadır. Bu ürünler ile de temiz aspiratör yüzeyi elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir